سامسونگ Dex

سامسونگ dex

در این مقاله در ارتباط با یکی از ویژگی های بسیار جذاب پرچمداران سامسونگ در خدمت شما عزیزان هستیم. سامسونگ dex یکی از برترین تکنولوژی های عرضه شده در سیستم تلفن های هوشمند است.

این ویژگی از سری s8 در پرچمداران سامسونگ ارائه میشود ولی کمتر کسی از وجود همچین آپشنی در این دستگاه ها خبردار بوده است.

سامسونگ دکس در واقع یک سیستم کامل را با استفاده از سخت افزار دستگاه شما در اختیار مشتریان خود میگذارد.

در ابتدا با هم بررسی کنیم ببینیم گوشی های اندرویدی چه مزتی برای شما دارند در زمانی که به سیستم شما متصل میشوند. به واسطه وجود سیستم عامل اندروید تمامی گوشی های اندرویدی این قابلیت را به شما میدهند تا شما از تک تک اجزای موبایل خود به صورت مجزا در سیستم استفاده کنید.

برای مثال از دوربینگوشی خود به عنوان ( وب کم ) یا از میکروفون یا اسپیکر تلفن خود در سیستم خود بهره ببرید. ساسمونگ dex به شما این امکان را میدهد که در محیطی مابین ویندوز و اندروید علاوه بر استفاده از تک تک اجزای تلفن بتوانید یک سیستم کامل داشته و بر حسب توان پردازش ، سرعت  و حافظه تلفن همراه خود از آن بهره ببرید.

این سیستم فوق العاده به شما این امکارن را میدهد تا حتی با در دست داشتن ضعیف ترین سیستم های کامپیوتری و عدم اتصال سیستم به اینترنت به راحتی در اینترنت جست و جو کنید، کار های روزمره خود را انجام دهید، فیلم ببیندید یا موزیک گوش کنید یا حتی بازی های موبایل خود را در یک مانیتور بزرگ و با تسلط کافی داشته باشید.

از قابلیت های ویژه ی این سیستم Multi Tasking و Multi Window بودن آن است که کاملا جس یک سیستم رایانه ای را به شما میدهد. همچنین dex به شما این امکان را میدهد که زا موس و کیبورد خارجی نیز بی نیاز باشید.

شرکت های بسیار زیادی تا امروز تلاش کردند سیستمی مشابه سامسونگ dex برای محصولات شرکت خود ارائه دهند. اما از نظر کاربران سامسونگ دکس بسیار در این زمینه پیشرو بوده است و سیستم های مشابه نمیتوانند تمامی امکانات فوق را به طور یک جا به شما مشتریان ارائه کنند.

برخی از نکات منفی سامسونگ دکس :

یکی از اصلی ترین مشکلات سامسونگ dex که ما(بوم سام) بررسی کردیم، عدم ارائه سیستم های ساده برای طراحی وب است. برای مثال تمامی برنامه نویسان فرانت اند از inspect مرورگر ها بهره میبرند اما سیستم inspect در مرورگر های اندرویدی و حتی خود مرورگر اصلی شرکت سامسونگ که طبیعتا اونایی های دکس برای آن در نظر گرفته شده است ، بهینه سازی نشده است و نیاز برنامه نویسان فرانت اند را برطرف نمیکند.

مشکل بعدی که میتوان به آن اشاره کرد کارا نبودن این سیستم در برخی از بازی های اندرویدی است ، برای مثال تست این سیستم روی بازی پرطرفدار کال اف دیوتی منفی بوده و در این بازی کارایی خود را از دست میدهد.

مشکل بعدی این سیستم در استفاده از چند مانیتور به صورت همزمان بوده و کارایی این سیستم زمانی مطلوب است که شما تنها از یک مانیتور استفاده نمایید.

مشکل بعدی این سیستم در استفاده از کامپیوتر های تاچ(touch screen) میباشد که در برخی از تست ها مشاهده شده که کالیبره بودن متفاوتی از پیشفرض ویندوز دارد.

تاریخچه :

سامسونگ دکس

همنطور که در بالا ذکر کردیم این سیستم برای اولین بار در گوشی سامسونگ s8 ارائه شده که قطعا تفاوت هایی با ورژن امروزی داشته است. این سیستم در گذشته روی سیستم عامل لینوکسی ubuntu ارائه شده بود و قابلیت استفاده از نرم افزار های این سیستم عامل را در اختیار شما قرار میداد. اما امروزه با توجه به هماهنگی سامسونگ dex با اندروید (نسخه نصبی روی تلفن همراه شما) سرعت بسیار فوق العاده ای را به شما ارئه میدهد. همچنین این امر باعث شده شما بتوانید نسخه نزدیکتر office به ویندوز را در سامسونگ دکس خود استفاده کنید.

مقایسه :

شاید برایتان سوال باشد که تفاوت این سیستم با نرم افزار هایی مانند airdroid و any desk در چه چیزی است.

در ابتدا با نرم افزار بسیار مطرح any desk شروع میکنیم. این نرم افزار صرفا قابلیت اشتراک گذاری صفحه دستگاه شما با دستگاهی دیگر را میدهد و این یعنی صرفا با استفاده از اینترنت ویدئویی از صفحه نمایش دستگاه شما را با کاربر دیگری یا با خود شما اشتراک گذاری میکند. و این امر از نظر تکنولوژی کیلومتر ها با سامسونگ dex اختلاف دارد. این نرم افزار صرفا با استفاده از اینترنت کار کرده و حتی تحت شبکه نیز قابل استفاده نیست.

dex

خب بریم سراغ نرم افزار airdroid که سعی داشته چیزی شبیه به سیستم قدرتمند سامسونگ ارائه دهد. اما این نرم افزار صرفا اختیارات پیش فرض موبایل شما را به اشتراک میگذارد و به شما کمک میکند تا کار هایی مانند تماس ، پیامک ، دیدن فیلم های درون موبایل و … را بدون اتصال کابلی و با استفاده از یک پورت مخصوص استفاده کنید. این نرم افزار تحت شبکه کار میکند و بدون نیاز به اینترنت کار های شما را انجام میدهد اما هیچ یک از قابلیت های سامسونگ dex را ارائه نمیدهد.

در بین شرکت های سازنده تلفن همراه هوشمند شرکت هواوی سیستمی مشابه را طراحی کرده که با نام emui ارائه شده است. شما زمانی که این سیستم را راه اندازی میکنید در ابتدا حس استفاده از ویندوز XP در شما تداعی میکند. درگوشه سمت چپ منویی کاملا شبیه به استارت ویندوز برای شما وجود دارد. همچنین در استفاده تمام صفحه از اپلیکیشن ها emui همکاری بیشتری با شما دارد ، اما در گوشه سمت راست 3 دکمه پایین تلفن همراهتان قرار گرفته است که دلیل وجود این دکمه ها باگ های بسیاری زیادی است که شما در emui با آن موجه میشوید.

همچنین زمانی که شروع به کار با این سیستم میکنید در استفاده از نرم افزار های آفیس و همچنین نرم افزار های طراحی گرافیک متوجه میشوید که این سیستم نمیتواند جای کامپیوتر را برای شما بگیرد. اما سامسونگ dex تلاش را از روی شبیه سازی به روی کارایی و راحتی متمرکز کرده است که این امر باعث میشود گزینه مناسب تری به عنوان یک work station باشد.

 

boomsam
ارسال دیدگاه