5 نشانه از ویروسی شدن گوشی

با پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی، بسترهای فراوانی برای رشد جامعه جهانی مهیا می‌شود که امروزه این رشد با خطراتی نیز مواجه است. انواع و اقسام خطراتی در دنیای فناوری وجود دارد که یکی از آنها ویروسی شدن گوشی های موبایل و یا تبلت ها می‌باشد که باید به فکر راه چاره‌ای برای این موضوع بود.
البته که پیشتر از تمامی کاربران، شرکت های فناوری و سازنده انواع تلفن همراه و تبلت و … به مخاطراتی که شاید کاربران با آن مواجه شوند فکر کرده و تدابیر لازم را اتخاذ کرده‌اند. برای مثال یکی از همین کارها را می‌توان سیکل آپدیت های امنیتی دانست که سامسونگ در این زمینه ید طولایی دارد و همیشه جزو اولین‌ها در زمینه ارائه انواع به روزرسانی بوده است. با به روزرسانی های مستمر راه ورود و باگ های امنیتی شناسایی شده دستگاه ها را ایمن نگه میدارند.
با هم 5 مورد از ویروسی شدن دستگاه ها را مورد بررسی قرار میدهیم تا سعی شود از یکسری از مشکلات احتمالی برای شما عزیزان جلوگیری شود.

1.  خالی شدن سریع باتری
شاید بتوان شایع ترین مشکل در هنگام ویروسی شدن یک دستگاه را خالی شدن سریع باتری دانست و جدا از مشکلات سخت افزاری که بعد از گذشت چند سال استفاده از تلفن همراه یا تبلت پیش می‌آید، تخلیه زود هنگام شارژ گوشی در طول روز بدون هیچ دلیلی را میتوان به یک برنامه خطرناک نسبت داد. احتمالا در مواقعی که شارژ باتری در حال خالی شدن می‌باشد شما هیچگونه عملیات یا برنامه بازی را نبینید، اما در خفا و بدون اینکه نمایان شود برخی از برنامه ها در حال تخلیه توان مصرفی دستگاه هستند. این موارد با روشن شدن اینترنت و وصل کردن دیتا به اوج خود می‌رسد و برنامه های خطرناک یا اصطلاحا Malware و Trojan در حال ارسال یا دریافت اطلاعات از طریق اینترنت دستگاه شما هستند.
2. کند شدن بیش از اندازه گوشی

در کنار خالی شدن سریع باتری، شاهد کند شدن محسوس کارایی گوشی و دستگاه مورد نظر هستیم. در این مورد برنامه های سنگینی در پس زمینه (Background) در حال اجرا هستند که باعث می‌شود تا سرعت دستگاه شما تا حد زیادی کند شود و شما نتوانید به راحتی به کارهای خود بپردازید.
برای اینکه بفهمید آیا در پس زمینه برنامه ای در حال اجرا هست یا خیر، میتوانید به مقدار استفاده شد از Ram را نگاه کنید و یک به یک برنامه های نصب شده خود را چک کنید. پیشنهاد می‌شود به خصوص در دستگاه‌های اندرویدی از منبع معتبری برنامه یا بازی های مختلف را دریافت نمایید تا مشکلی برای دستگاه شما پیش نیاید.

 

 

3. افزایش بی از حد مصرف اینترنت
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مصرف اینترنت بدون دلیل از حد مجاز شما بیشتر شده باشد و خیلی سریع بسته های اینترنتی خریداری شده از طرف شما رو به پایان برسد. در این نوع مشکل اولین تفکری که به ذهن می‌رسد تماس با اپراتور و جویا شدن دلیل این مشکل می‌باشد. اگر کمی ریزتر به این موضوع وارد شویم باید گفت که اولین کار قبل از تماس با اپراتور، رفتن به تنظیمات و بررسی میزان مصرف هر یک از برنامه های نصب شده می‌باشد.
برای مثال میتوانید از طریق منوی تنظیمات و قسمت Apps یا همان برنامه ها، به بررسی جزء به جزء برنامه های نصب شده بپردازید تا مطمئن شوید کدام برنامه بیشترین مصرف در اینترنت دارد و به فکر راه حل باشید.

4. نمایان شدن پیام‌های پاپ‌آپ عجیب
پاپ پیام های خودکاری می‌باشد که از طرف برنامه ها برای جذب مخاطبین به کلیک کردن روی آن پیام و وصل شدن به منبع مورد نظر است. در بعضی موارد و با نصب برنامه هایی مثل رفع تحریم و این چنین اپلیکیشن ها، شاهد پیام های نامتعارفی هستیم که شاید هیچ ربطی به برنامه نشان دهنده آن پیام نباشد و فقط به دنبال سرقت اطلاعات باشند. درهنگام نصب برنامه ها همان طور که بالاتر ذکر شد حواس خود را جمع کنید و به هر منبعی برای نصب اپلیکیشن ها اطمینان نکنید.

5. باز شدن خودکارر سایت های نامربوط و نامتعارف
این مشکل در اکثر اوقات با وصل شدن اینترنت خود را نمایان میکند و باعث میشود تا سایت هایی نامتعارف بدون جست و جوی کاربر، در صفحه دستگاه دیده شود. این مورد از ویروس ها به دنبال این هستند تا کاربر را به سمت منابعی سوق دهند تا شاید مورد توجه کاربر قرار گیرد و باعث شود تا منبع نامعلومی متصل شود و بتوانند اطلاعات کاربر را به سرقت ببرند.
تمامی مواردی که ذکر شد را میتوان تا حدودی از سهلنگاری کاربر و عدم آگاهی او، نصب بی مورد انواع و اقسام برنامه ها  از منابع نامتعبر مختلف و همچنین عدم به‌روزرسانی به موقع بسته های الحاقی امنیتی و رابط کاربری پیش می‌آید.
خوشبختانه شرکت سامسونگ تیم قدرتمندی برای امنیت در اختیار دارد و هر ساله هزینه های هنگفتی را برای جلوگیری از ویروسی شدن دستگاه های خود انجام می‌دهد تا مشترکین و کاربران خود را راضی نگه دارد.
و در آخر نیاز به نگرانی نیست و تنها باید با وسواس بیشتر برنامه ها را نصب کنید تا دچار این قبیل از موارد نشوید.
شما دچار این مشکلات شده‌اید؟
راه حل شما برای این مشکلات چیست؟

boomsam
ارسال دیدگاه